HM - Baskeťáci TJ Sokol Josefov  70 - 58 (poločas 37 - 17)

sestava a body: Šindelář 28, Fidler 26, Minařík 8, Černý 8, Krádl, Pejchová, Kachlík T., Výborná

HM - Baskeťáci TJ Sokol Josefov  75 - 90 (poločas 28 - 56)

sestava a body: Šindelář 35, Fidler 24, Minařík 8, Černý 6, Krádl 2, Kachlík T., Pejchová, Výborná

fotky zdebasketbal-hermanuv-mestec.rajce.idnes.cz/

Komentář k utkáním (Pepa Fidler):

Ani ne po půl roce jsme se opět potkali s Josefovem a opět to byla naprosto vyrovnaná a opět zbytečně nervózní bitva. Hosté představili v naši sportovní hale za krásného podzimního sobotního rána ryze klukovskou, věkem téměř vyrovnanou dvanáctku se 4 čahouny. To na lavičce Městce seděla pouhá smíšená sedmička. Škoda, že výborný obránce Honza Kachlík, střelec David Dvořák a dlouhán Kuba Abrahám měli jiné aktivity. Možnost nasadit je do hry by byla z pohledu trenérů Martina Černého a Pepy Fidlera rozhodující. Nic však naplat a tak v týdnu, kdy slavíme 690. výročí od první písemné zmínky o našem městě, se musíme postavit soupeři s ne nejsilnějším složením.

Začátek byl jednoznačně v naší režii. Uvodní dvě dvojky Fildy nastavil trojkou a dvojkou Šindy což rázem přineslo nečekané vedení 9:0 v sedmé minutě první čtvrtiny. Soupeř hrál bázlivě a pod koš se dostával výhradně po přihrávkách na své pivoty, které však dlouhánka Anežka zatím stačila výborně ubránit i za cenu dobrých faulů. Její vystřídání chvíli před pauzou poslalo na parkety střelce Jardu, čímž hosté získali výškovou převahu a korigovali stav na 16:4. I tak jsme měli zápas pod kontrolou, neboť protihráči netrefovali koš z jasných situací a o kombinace se vůbec nepokoušeli. Za naším očekáváním zůstal jen výkon Tomáše, neproměňující 2 ložené nájezdy a 3 trestné hody. Můžeme však být rádi, že vůbec hraje, neboť z dobře infomovaného zdroje k nám prosáklo, že jej ráno na poslední chvíli z postele vytáhl až Fildův předbrankový zvonek.

V druhé periodě Tomáš přidal, přesto jeho hra nepřevýšila průměr. Dokázal Josefovákům alespoň ubránit rozehrávku a proto se pod náš koš dostával svou razancí opět pouze hostující pivot, jehož kila nemohl Filda ani Anežka zastavit. Naše protiútoky byly daleko pestřejší, 2 koše po typickém rychlém brejku vstřelil Vojta, 2 úspěšnými šestkami se do statistik opět zapsal Filda a tak poločasové vedení o 20 bodů bylo zasloužené. Do druhé poloviny zápasu jsme však nastoupili levou nohou. Změna stran jako by přinesla na paže našich střelců smůlu. Tomáš doslova zapařil několik jasných nájezdů a zónová obrana mu neumožňovala hrát 1 na 1. Pod naším košem měla Anežka i Filda těžkou práci s dlouhými hostujícími pivoty. Jejich dobrá defenzivní činnost jim však přinesla po 4 odehraných minutách bohužel 4 osobní chyby a tak při pohledu na téměř prázdnou lavičku a upozorňování obou trenérů museli oba na tvrdou obranu rezignovat. Tomáš sice odpověděl na čím dál tím nepříjemnější útoky soupeře sérii rychlých brejků, zastavovaných za cenu jasných faulů, jeho pouze průměrná úspěšnost střelby tr.hodů avšak nedávala šanci na zastavení unikajícího skóre. S vyjímkou dnes výborně kolektivně hrajícího Šindyho jsme všichni úplně zapomněli za střelbu ze střední vzdálenosti a natrénované signály. Naštěstí i hosté měli rozostřená miřidla. Třetí osmiminutovku prohráváme o 8 bodů, ale i přesto nám zůstává dostatečný náskok do posledního jednání. To je poznamenáno hned na úvod povinným vystřídáním Anežky po 5 jejich faulech. Se 4 fauly hrají Tomáš i Filda, což přináší na hřiště pro hosty najednou více místa a času ke střelbě. Není jim to však už nic platné, po bodově vyrovnaném průběhu posledních minut zkušeně držíme míč a zaslouženě vyhráváme.

Vítězství, spíše vydřené a postavené na dnes perfektní střelbě Honzy. Velmi dobře zahrál i Filda a Anežka, která v obraně nedala protihráčům ani metr parket zadarmo. Jarda i Vojta, jindy těžící z dobré rozehrávky nebo rychlých přehozů dnes mnoho šancí neměli a Tomáš Kachlík se zatím nepouští do samostatných akcí. Suma sumárum, zahráli jsme to, co nám složení týmu dovolilo a výhra nebyla nepřekvapivá.

A nakonec. Bez komentáře nemohu přejít neustálé výkřiky hostujících rodičů. Nebyl snad jediný výrok rozhodčích, který by jízlivě a hlasitě nekomentovali. Nesportovní pokřiky, posměšné až jedovaté poznámky však padaly od Josefováků i při chybách nebo pokažených přihrávkách na hlavy našich hráčů, stolek časomíry i místní fanoušky. Není se čemu divit, že se v takové atmosféře na konci prvního utkání ozvalo hlasitě z Josefovské lavičky od třináctiletého basketbality :„Rozhodčíí je dééb...l.“ Okamžitý zákrok hostujícího trenéra vyhnal sice vyníka naprosto po právu do šaten, ale... Zda výsledkem takovéto hostujícími rodiči prezentované „divácké podpory“ nejsou spíše dnes na palubovce předváděné přifilmované josefovské teatrální pády, vymyšlená nebo zveličená zranění, protesty po každém sporném míči či kontaktu, bezdůvodný pláč hráčů, atd. to ať si každý přebere sám.

K odvetě, hrané po krátké přestávce nastoupili naši borci již značně vyčerpáni. Není divu, Honza, Tomáš a Vojta hráli bez střídání a zejména Tomáš proto sotva pletl nohama. Téměř celou první čtvrtinu odpočíval na lavičce Honza a tak se Josefovští lacino dodriblovali do vedení o 12 bodů po prvních 10 minutách. Bez Šindyho chyběl útočný i obranný doskok a soupeř se tím bez problémů dostával i k několikrát opakované podkošové střelbě. Škoda, že Anežka i přes velkou snahu nedokázala vícekrát urvat míč, poskakující na konci jejich prstů. Statečně bojovala i Amálka, přesto se nám ve vymezeném území obou košů nedařilo. Do rychlých brejků se tradičně několikrát pustil Jarda s Vojtou, bohužel nyní bez bodového zisku. Pomoci týmu se pokusil svým střídáním i Tomáš Kachlík, srdnatě bojující o každý míč. Soupeři však na rozdíl od prvního utkání začali fungovat rozehravači, zbytečně dostávající prostor k nájezdům od svých osobních obránců - vyklusávajícího Vojty a Tomáše. Obraz hry se nezměnil ani v druhé periodě. „Pojďme, a zkusme vyhrát alespoň 3 čtvrtinu“ zaveleli o přestávce trenéři. A tým je poslechl. Všichni ze sebe vymáčkli poslední kapky sil a když k tomu Honza přidal v rozmezí tří minut 4 trojky, mohli jsme se radovat. Opařený Josefov prohrál bez protestů třetí herní období 30 : 17 a jakmile Jarda snížil po dobrém shozu od Tomáše v 5.minutě poslední periody na 70:74, zápas se začal jasně obracet. Josefováci odpadali fyzicky i psychicky a nepomohli jim ani 2 po sobě rychle jdoucí time-outy. Najednou rozjetý městecký expres však zastavila 5 osobní chyba Šindyho, který v zápalu boje lehce fauloval a musel 5 minut před sirénou předčasně do sprch. Tentokrát mu však nemůžeme nic vyčítat. Za výborně sehranou třetí čtvrtinu si zaslouží velkou pochvalu a jeho 6 zápasových trojek se zapíše do historie našeho mládežnického klubu.

S odchodem Honzy okamžitě začali bookmakeři měnit sázkové kurzy a protihráči se vraceli ze své lavičky jako po reinkarnaci. I tak však nebylo nic rozhodnuto. Jiskřička naděje nám zasvítila při rychlých protiútocích Tomáše, který našel dvakrát pod košem volného Jardu a dvakrát Vojtu. Štěstěna se od nás odklonila a jejich volné, nebráněné podkošovky ze dvou kroků bohužel body neskončili. To definitivně rozhodlo. V posledních minutách jsme již rezignovali a dvěma zbytečnými krokovými chybami a nevyhozením míče pod soupeřovým košem do limitu jsme si sami sebrali možnost korigovat výsledek.

Rozhodujícím faktorem prohry byla dnes naše úzká lavička neboť na rozdíl od loňské sezóny se hraje jedna čtvrtina na 10 minut a ne již na 8. Nutnost pravidelně střídat je tak naprosto klíčová. K našim slabinám patřil i průměrný Tomáš, který na rozehrávce několikrát školácky chyboval a jeho 20 neproměněných šestek nás připravilo o možnost zvítězit. Potvrzuje se pravidlo, že výkon rozehravače je rozhodující pro výkon celého týmu. Fíďovi chytré, podkošové nahrávky dnes sice nacházely adresáty, bohužel vždy o sekundu později než bývá zvykem a tak Anežka, Amálka i Jarda měli na střelbu málo času. Děvčata se několikrát dostala po odražených míčích do zakončení z pivotové pozice, ale pod tlakem nedokázaly své šance proměnit. To samé lze říci i o Vojtovi s Jardou, kteří měli několik minut před klaksonem v rukou vyrovnání. Ano, střelba ze střední vzdálenosti vzhledem k vysoké zónové obraně Josefova byla obtížná. O to více je cennějších 6 trojek Šindyho ve třetí periodě, vracející nás opět do hry. Honza na rozdíl od loňského roku přidal i týmového ducha, na což si překvapení spoluhráči budou muset rychle zvyknout a čekat jeho přihrávky po trvání celé útočné akce. Josefov jsme mohli dnes porazit. I tak jsme ukázali, že umíme zabrat i za nepříznivého stavu v neúplné sestavě.