HM - BK Ústí nad Orlicí  58 - 39 (poločas 32 - 23)

sestava a body: Šindelář 33, Fidler 10, Dvořák 7, Černý 4, Jirousek 2, Minařík 2, Kachlík J., Krádl, Pejchová, Holubová, Výborná

levé hřiště: HM - Ústí nad Orlicí   4x výhra, 2x prohra

sestava a body: Šindelář 18, Fidler 14, Minařík 8, Dvořák 2, Černý

pravé hřiště: HM - Ústí nad Orlicí   6x prohra

sestava a body: Jirousek 6, Kachlík J. 2, Výborná 2, Holubová, Pejchová, Krádl

prodloužení: HM - Ústí nad Orlicí  12 - 6

sestava a body: Šindelář 6, Fidler 4, Minařík 2

výsledek do tabulky: HM - BK Ústí nad Orlicí  40 - 30

fotky zdebasketbal-hermanuv-mestec.rajce.idnes.cz/

Komentář k utkání (Pepa Fidler):

Krásné, slunečné sobotní ráno pozvalo do naší sportovní haly k prvnímu letošnímu domácímu utkání týmu U12 ústecko-orlickou copatou dvanáctku děvčat, která, v čele s pátou nejlepší střelkyní oblasti Sárou Hegrovou, v dosavadním průběhu přeboru nepoznala porážku. Naše jiskry postavily proti věkem, výškou i počtem culíků vyrovnaným orlicím tradiční smíšený tým, tentokrát doplněný o mladšího Davida Dvořáka a Honzu Kachlíka, což lze, při souhlasném přitakávání početných městeckých diváků, považovat za optimální sestavu. Před oboustranně bouřlivou diváckou kulisou se tak při prvním osmiminutovém zasedání městeckého basketbalového zastupitelstva pokusili sestavit vítěznou týmovou koalici favorizovaný kandidát na minibasketbalového starostu Honza Šindelář ze sdružení Míčovani, s Fildou, Vojtou a Davidem hájících barvy Živého družstva a, s na bolest v zádech si stěžujícím, Tomášem z Mrzoutů. A neměli to vůbec jednoduché. Misky z Ústí od prvních minut klamaly svými atletickými těly a nedali našim volebním lídrům ani metr palubovky zadarmo. Naštěstí po dvou úvodních koších Tomáše přišla na řadu pětiminutovka Honzy, trefujícího 7 krát v řadě. Když přidal i 4 body David, svým příchodem jednoznačně oživující naši hru, a trefil se i Dan, na tabuli zasvítilo po první čtvrtině slibné skóre 24:10. Po pauze se trenérská dvojice Martin Černý a Pepa Fidler sympaticky pokusila zapojit do volebního boje celý tým napříč domácí basketbalovou lavičkou, slibující ve volebním programu dobrou a důraznou obranu doplněnou o rychlé protiútoky. A to se i podařilo zrealizovat. Na rozdíl od utkání v Litomyšli si zahráli herním časem všichni stejně. Své si tak mohli k zápasu na prvním domácím zastupitelstvu říci i kandidáti z druhé poloviny stranických kandidátek. Orlické amazonky se však nevzdávaly, napadaly agresivně naší rozehrávku a zdvojovaly či ztrojovaly obranný val před dvojtakty Honzy, s důvěrou, že neschodí míč na tím pádem volná městecká křídla. Druhou periodu prohráváme sice 8 ku 13, ale divácí mohou zatleskat pěkným rozehrávkám Amálky, bezpečně vyvážející míč na soupeřovu polovinu či rychlým uvolněním Honzy Kachlíka, kterému jen chybí více klidu při zakončení. O poločasové pauze Jenda bravurně sázel dvojtakty jednou rukou z pravé i levé strany, při zápase však ve finální fázi nepochopitelně zpomalil a nechal se doběhnout dlouhonohými soupeřkami. V obraně několikrát důrazem získal míč Jarda Krádl a Anežka Pejchová, obranný doskok však patří hostům a o střelbu ze střední vzdálenosti se s vyjímkou Davida dnes nikdo nepokouší. Desetibodové poločasové vedení je ošidné, proto do třetího herního období opět nastupuje základní sestava bez odpočívajícího Tomáše s cílem navýšit skóre nad úroveň bezpečného volebního úspěchu. Ale ouha. Předvolební prognózy se začínají bortit jak novácké zprávy o půl osmé, neboť Filda neproměňuje 3 jednoduché dvojtakty a Honzova sóla začínají být okoukaná. Vojta sice střílí v 3.minutě třetí čtvrtiny pěkný koš z dálky, další jednoduchý nájezd však nepromění a z protiútoku soupeř snižuje na 8 bodový rozdíl. Všichni cítí, že je zde poslední šance na volební zvrat. Orlice přidávájí na agresivitě v obraně, již však Filda ani David nedokážou svými neproměněnými trestnými hody potrestat. Naopak naše obrana se nestíhá vracet a když orličanky předvedou i dobře nacvičené signály, po niž se vždy objeví pod naším košem úplně volná soupeřka, začínají se městečtí voliči v hledičšti bát o své hlasy. Překvapení se však naštěstí nekoná. Vítězná koalice vzniká, když navrátilec Tomáš uklidňuje rozhárané zastupitelstvo svými dvěma koši a dalšími dvěma chytrými přihrávkami posílá Honzu na radnici jako střeleckého starostu. O post místostarosty dnes svedl výborný vyrovnaný souboj David Dvořák s Vojtou Černým a Fildou Minaříkem, který svou pozici i přes slabší výkon uhájil. Rozdělením placených funkcí po třetí čtvrtině skončily politické hrátky a šarvátky a do závěru zápasu tak opět nastupuje celá kandidátská lavička, jenž dokáže udržet vítězství i přes úpornou snahu marně dotahujících orlic, střílejích 5 posledních košů v zápase.

Do duelu 3 na 3 jsme takticky postavili vedle sebe aktuálně nejsilnější pětku s úkolem zvítězit pod levým košem a streetball pod pravým košem jsme tak vědomě vypustili. Při snaze vyhrát by to ani jinak nešlo, neboť vyrovnané soupeřky mají dobře zvládnuté herní dovednosti a zejména výškou, rychlostí a důrazem předčí některé domácí. Honza s Fildou a Tomášem svou roli potvrdili a za výrazného přispění Davida a Vojty tak přivedli zápas do prodloužení. I přes důrazné výtky trenéra však nedokázali roztáhnout obranu a při Honzových dvojtaktech se sbíhali k míči jak důchodci k zboží ve slevě, zbytečně tak tahnoucí za sebou do podkošového prostoru svého obránce. Děvčata z Ústí si nebraly žádné servítky a tak se několikrát po soubojích vyšších orlic s driblujícími jiskrami na palubovce i zablýskalo. V pětiminutovém prodloužení jsme si však celkové vítězství již nenechali vzít.

Městecká basketbalová koalice dodržela předvolební sliby a kolektivní hrou přehrála rychlé a nebezpečné soupeřky. Jasný týmový leader Honza Šindelář předvedl dnes na rozdíl od předešlého volebního období i dobrý výkon v obraně. Bolavá Tomášova záda se dnes spíše hrbila na lavičce, a tak prostor tvořit herní program v radě mužstva dostal David Dvořák, Honza Kachlík, Vojta Černý a Dan Jirousek. Na post rezehrávající tajemnice se postavila několikrát úspěšně i Amálka Výborná a Klárka Holubová. Pokud zatrénujeme na své fyzičce a přidá se i větší důraz v obraně, můžeme směle vykročit k dalším, tentokrát už krajským basketbalovým volbám. Voliči, kroužkujte nás i v budoucnu !