U13 mix - S pardubickým BK domácí remíza

sportovní hala Heřmanův Městec

TJ Jiskra Heřmanův Městec : BK Pardubice

60 : 47 (16:12, 29:24, 48:36)

Sestava : Šindelář (28 bodů, 0/0 tr.hody, 3 fauly), Fidler (14, 10/2, 1), Dvořák (6, 0/0, 3), Černý (6, 0/0, 0), Pejchová (2, 2/0, 1), Abrahám (2, 0/0, 0), Krádl (2, 0/0, 0), Kuhr (0, 0/0, 1),

Do dlouhé době jsme mohli přivítal v naší hale mistrovský BK Pardubice. Bylo to na rozdíl od předcházejících soubojů vítání beze strachu a místy až přátelské, neboť opory obou celků se dobře znají. Naší výhodou beze sporu byl i fakt, že perníkáři nedokázali již druhý rok vlepit hráčskou záplatu do týmové díry, vzniklé snabšími ročníky či horší prací s mládeží. Ať tak či tak, kromě několika vyjímek se nám v červených dresech BK představila 8 začínajících minižáků, věkem i herním projevem patřící o kategorii níže. Naopak nejlepší střelec BK i celého přeboru Jakub „Provaz“ Provazník, výškou a hrou konkurující juniorům, nastoupil naštěstí ve stejný čas za U15 a tak jsme mohli očekávat vyrovnanou bitvu i když ani naše družstvo nebylo kompletní. Chyběl především v minulém utkání výborně hrající Filda, zůstavající v posteli s náběhem na podezření zvýšené rýmy, Amálka s pohmožděným zápěstím a na lavičce trenér Martin Černý, pochroumaný po dopravní nehodě. U Honzy Kachlíka dostaly přednost hory a tak musel zaskočit i elév Tomáš Kühr.

Zápas by od prvního hvizdu naprosto vyrovaný. Fíďa se Šindym se zodpovědně obranně zakousli do týlů svým protivníků a dobrými přehozy na rozeběhnutého Vojtu nebo svými individuálními průniky zajistili 4 bodové vedení po 8 odehraných minutách. Soupeř nás přehrával pouze pod košem, kde Anežka nedokázala ubránít hřmotného Tomáše Pulpána. Stejný obraz hry následoval i v druhé periodě. Výborná obrana celého týmu, perfektní čtení hry a pohyb po hřišti Tomáše Fidlera a rychlé brejky Honzy dělaly pardubákům problémy. Škoda, že k výbornému výkonu Tomáš nepřidal i dobrou střelbu trestých hodů. Tady naopak vyhořel, neboť pouhá 20% úspěšnost je tristní. S přibývajícími minutami se začali osmělovat i ostatní. David Dvořák předvedl pěkné trefy ze střední vzdálenosti a Vojta zlobil záběhy za obranu. Zejména Anežka se však ocitla několikrát po dobré přihrávce sama pod košem, ale ten byl pro ni snad zakletý. Slabsí chvilku si tradičně vybral zatím nerozkoukaný Kuba, dvakrát pálící samostaný nájezd jako troud v rozpálených kamnech po Honzově chytrém padáčku za záda perníkářů. Na celkový výsledek to však nemělo vliv. Hráli jsme rychlý, kombinační basketbal, jemuž musela tleskat i paradoxně silněji obsazená tribuna hostujících rodičů. Pardubáky jsme zejména přehráli při rychlém přechodu z defenzivní do útočné fáze, což nám umožnilo útočit do jejich nezformované a tím děravé obrany. V třetí čtvrtině se na hřišti objevila v dresu BK kombinovaná sestava, bez opory Máry Pulpána. Toho jsme dokázali okamžitě využít a i při nasazení Tomáše Kühra a Jardy Krádla jsme častěji ubránili najednou ploché nájezdy soupeřů, úspěšně vypíchli míč, zachytiti slabou přihrávku či doskočili. Po pěti odehraných minutách předposlední periody jsme tak soupeři utekli na 16 bodů, což rozhodlo. V závěru jsme si výhru již zkušeně pohlídali.

Výborný výkon celého týmu a zejména minimální počet nevynucených chyb, dobrá a zodpovědná obrana nám přinesla naprosto zaslouženou výhru. Potlesk a opona dolů.

59 : 65 (15:17, 26:29, 51:39)

Sestava : Šindelář (21 bodů, 6/3 tr.hody, 3 fauly), Fidler (22, 4/0, 0), Dvořák (2, 0/0, 1), Černý (0, 0/0, 1), Pejchová (8, 2/0, 2), Abrahám (5, 4/1, 0), Krádl (2, 0/0, 0), Kuhr (0, 0/0, 3)

Do odvety, hrané po krátké přestávce, jsme vstoupili naprosto nekoncentrovaně a nedisciplinově. Kluci se o přestávce více zajímali o své mobily a legrácky nahradily rozcvičení. Soupeř naopak přidal na důrazu a agresivitě, neboť odjet z Městce se dvěma porážkami rozhodně nechtěl ani zaskakující trenér hostí Josef Potoček st. Tomáš i Honza se tak od první minuty museli vyrovnávat se zesílenou osobní obranou, často zdvojenou. Pod koš je pardubáci nepouštěli i za cenu jasných a odpískaných faulů. V útoku tak musel nečekaně zaskočit najednou probuzený Kuba Abrahám, jenž využil dvě nahrávky a vybojoval 4 trestné hody. I Anežka přidala koš a tak na konci první čtvrtiny prohráváme pouze těsně 15 : 17. Fanouškům Městce a zejména trenéru Pepovi však nedělal vrásky na čelech dílčí stav, ale ztráta herní koncentrace u Honzy. Šindy nedokázal po několika soubojích s obránci hostí udržet nervy na uzdě a výsledkem byly jeho 3 osobní chyby a zbytečná nervozita, dopadající na ostatní jako mokrá deka. Naštvaný Honza převzal v druhé periodě zápas nejen obrazně, ale i reálně, pouze do svých rukou. Místo změny tempa hry a přenechání rozehrávky ostatním do páté minuty zvýšil pouze svůj důraz v individuálních průnicích, což nám sice přineslo vyrovnání na 24:24, ale i jeho 4 faul, po němž musel vztekle usednout na lavičku. Druhou čtvrtinu jsme dohráli pouze s 3 bodovou ztrátou, po poločasové přestávce se obraz hry již dramaticky změnil. Naše rozpadlá obrana bez Honzy nedokázala ubránit nejsilnější sestavu, kterou BK postavilo od úvodu třetí periody. Na Tomášovi začínala být znát únava, Vojtovi rychlé brejky končili mimo koš a ostatní se do osobních soubojů raději nepouštěli. Jedinou vyjímkou byla Anežka, která 3x po sobě využila přihrávky od zdvojeného Fídi a donutila trenéra soupeře vzít si oddechový čas. Po něm však kluci z Pardubic začali postupně svůj náskok zvyšovat až na 15 bodů. Zejména Marek Pulpán využíval svých individuálních schopností a lehce procházel pod náš koš, neboť naši obránci tradičně neumí zatáhnout za záchranou brzdu faulu. Co je nám platné, že kluci mohou kandidovat na cenu Mirka Dušína a dohrávají zápasy téměř bez osobních chyb. Rozhoduje každý bod nikoli počet faulů a tak se 8 minut před koncem utkání zdálo, že je rozhodnuto. Chyběla chuť vyhrát, porvat se o výsledek a pokusit se BK doplatit 12-ti bodové manko. Tu však zasvítila jiskřička naděje ! Povinně střídat musel i pardubický Jirka Plaček, obranný stín Tomáše a 4 osobní chyby zmrazily důraz i u Marka Pulpána. A bylo to tady ! Tomáš, najednou slabě bráněný, dostal křídla a chytrým čtením hry nebo odzbrojením slabšího rozehrávače 10 body zavelel k obratu. Pomohl i odpočatý Honza, kterému však píšťalka rozhodčích zahrála již po 2 minutách poslední části a naprosto férovém souboji pod vlastním košem 5-ti taktový requiem. Zbytek družstva se však nevzdává ! David vzorně staví clony pro Tomáše a ostatní brání zuby nehty. Najednou máme více ze hry a velká škoda dvou Vojtových nájezdů, končící místo v koši mimo bez dotyku se zařízením. Minutu a půl před koncem zápasu se nebojácně Anežka staví do cesty rezeběhnutému Tomášovi Pulpánovi a její odvahou získáváme pro průrazu míč a poslední šanci na zvrat. Rozehrávka rychle putuje po ose David-Vojta-Tomáš a Jarda Krádl zakončuje přesným šoupákem z pravé strany ! 1.22 s do konce a stav je 59:63 a vyhazujeme po time-outu na soupeřově půlce. „Teď musí city a nálady stranou a nahrávku pošlete na Tomáše !“ Tak zní pokyny z lavičky. Pardubáci však také vědí, jak se postavit a tak nechávají na oko nebráněného na silné straně Kubu Abraháma. Vyhazující David jim to zbaští, místo Tomášovi nahrává slabšímu driblerovi Kubovi na nějž se však perníkáři okamžitě vrhnou jako vosy na med a míč mu berou. Škoda. Protiútok košem nekončí a tak se 44 sekund pokoušíme opět o vyrovnání. Míč dostává pod košem Jarda, který však místo střely nebo nahrávky dribluje a dribluje a dribluje a dribluje ....až do klaksonu Podruhé škoda. Zápas jsme mohli ještě zdramatizovat. I tak jsme předvedli opět dobrý výkon a posunuli se na 4.příčku oblastního přeboru.